blog

Proč se učit německy a kde začít

Ahoj, jmenuji se Miloslav a jsem váš průvodce světem jazyků. Dnes se zaměříme na němčinu, jazyk, který je nejen klíčem k pochopení našich západních sousedů, ale i bránou k novým pracovním příležitostem a kulturám. Učení se němčiny může být zdánlivě náročné, ale díky správným tipům a zdrojům to půjde jako po másle. Víte, že německý jazyk je co do počtu rodilých mluvčích nejrozšířenějším jazykem v Evropské unii? Ano, je mnohem více než jen tvrdá výslovnost a dlouhá slova. Začít se učit můžete z pohodlí domova s využitím online kurzů nebo aplikací, případně se můžete přihlásit do jazykové školy. Já jsem se němčinu začal učit kvůli práci a musím se přiznat, že mi to chvíli trvalo, než jsem překonal začátečnické strasti, ale dnes už si s přáteli z Německa pohodlně povídám. No není to paráda?

Jazykové školy a kurzy

Pokud jsem vám náhodou neprozradil nějaké zásadní tajemství, jazykové školy jsou považovány za jedno z nejlepších míst, kde můžete začít svou cestu za německým jazykem. A věřte mi, v Českých Budějovicích, kde bydlím, je jich požehnaně. Jazykové školy mají tu výhodu, že nabízejí komplexní balíček služeb - od kvalifikovaných lektorů, přes rozmanité učební materiály, až po možnost konverzace s ostatními studenty. Akorát si předem zjistěte, jestli vaše vybraná škola nemá třeba svého vlastního Radomíra nebo Dorotu, kteří vám budou při hodinách dělat radost svým povídáním o tom, jaká byla dneska ve škole svačina. Kromě toho se můžete přihlásit do kurzu v závislosti na vaší jazykové úrovni, což je skvělé, protože s větší motivací se učí nejen snáz, ale také rychleji.

Lekce online a jazykové aplikace

Pokud jste jako já, a nemáte čas chodit na pravidelné lekce do jazykové školy, protože zrovna perete, loupáte brambory nebo vás čeká večerní seriál (vince špaget, neodolatelné!), jsou pro vás jako stvořené online kurzy a aplikace. Já mám například osobně velmi dobré zkušenosti s aplikací Duolingo, která mi pomohla získat základy a pak už to šlo samo. Je to jako když se snažíte pečovat o zahrádku – nejdřív je to jen pár kytiček, ale pak najednou máte plnou zahradu různých vědomostí, které jen kvetou. Navíc jsou online kurzy často flexibilní, což znamená, že si můžete přizpůsobit dobu studia podle svých denních aktivit a energie. Nemusíte se přece učit němčinu v době, kdy byste raději spali, nebo když děti mají právě tu nejpovedenější hádku o to, čí je to auto na zahradě. A to nejlepší na online kurzech? Pokud si nejste jistí výslovností slova "squirrell" - pardon, myslím "Eichhörnchen", můžete si ho pustit třeba i tisíckrát, dokud neproniknete do tajů německé výslovnosti.

Seboucení a rady z praxe

Němčina je jazyk, který se dá naučit i samoukem, pokud máte dostatek disciplíny a odhodlání. Jak by řekl můj tatínek, který si vždycky rád něco přečetl v originále, je to o trpělivosti a pravidelnosti. Nalezněte si knihy, články nebo videa ve němčině, a pusťte se do nich. Nebojte se používat jazyk ve skutečných situacích – klidně si s někým pište, nebo pokud se vám naskytne příležitost, zkuste si popovídat. Jako otec dvou neposedných ratolestí mohu říci, že využívání nově nabytého jazyka při vyprávění pohádek na dobrou noc je velmi efektivní způsob, jak se naučit fráze a obraty, které vám pak přirozeně přejdou do krve. Navíc se otestujete, zda jste schopni udržet pozornost nejnáročnějších posluchačů. A vzpomeňte si: každé nově se naučené slovíčko je malým vítězstvím!

Německy mluvící přátelé a tandemové výuky

Být obklopen německy mluvícími přáteli může pro vaši jazykovou dovednost udělat divy. Je to jako mít osobního trenéra pro vaše jazykové svaly. Můžete zkusit nějaký language tandem, což je koncept, kdy se dva lidé učí každý od toho druhého svůj rodný jazyk. Já mám štěstí, protože kousek od Budějovic mám dobré přátele v Linzi a můžeme si tak vzájemně pomáhat v jazykovém rozvoji. Najednou zjistíte, že používáte idiomy, které jste se nikdy nebáli použít, a vaše výslovnost začne znít jak z vídeňské kavárny. A pokud máte děti jako já, můžete je do toho také zapojit. Radomír s Dorotou nevěděli, co je to Fußball, ale když jsem je vzal na zápas v Německu, nechtěli o ničem jiném mluvit celé týdny.

Immerse yourself – totální ponoření do jazyka

A když už jsme u toho fotbalu, totální ponoření do jazyka je jako když si vezmete dres oblíbeného týmu a jdete mezi fanoušky – stáváte se jedním z nich. Totální ponoření znamená, že se snažíte němčinu poslouchat, číst a používat, kdekoli jen můžete. To může znamenat sledování německých filmů a seriálů – Nemůžu dost doporučit německou verzi seriálu „Místo činu“ (Tatort), a zapojení do online diskuzních fór na německých webových stránkách. Když jsem se sám učil němčinu, trávil jsem hodiny poslechem německého rádia, a i když jsem zpočátku rozuměl tak deseti procentům, postupně se to zlepšovalo, a teď můžu prohlásit, že rozumím víc než moji děti, což je samo o sobě malý zázrak. A nepotřebujete k tomu ani kouzelnou hůlku, jen trochu toho starýho dobrýho odhodlání.

Na závěr bych chtěl říct, že učení se něměcky je cesta plná malých úspěchů a občasných překážek, ale jak by řekli naši sousedi: Es ist noch kein Meister vom Himmel gefallen (mistři se z nebe nesypou). Držte se toho a vytrvejte. A příště, až budete zrovna objednávat schnitzel v nějaké krásné bavorské hospůdce, možná se na vás usměje to, že tam nebudete sedět jako turista, ale jako někdo, kdo si umí objednat výtečné jídlo a povídat si o tom, jak voní les po dešti, všechno krásně německy. Viel Spaß beim Lernen!

Sdílet:

Napsat komentář