================================================== -->
blog

Učení jako výzva

Je to málo známé, ale učíme se po celý život. A vždy jsou chvíle, kdy je to zábava, a jindy je to práce, kterou bychom nejraději odkládali. Ale jak se aktivně učit, abychom si osvojené informace lépe zapamatovali a zároveň se při tom bavili? To je otázka, na kterou hledáme odpověď.

Jan, můj manžel, se jednou podíval na mě zmrzlým pohledem a zřetelně mi řekl: "Lenko, máš 5 minut na výklad o kvantové fyzice." Překvapeně jsem na něj zírala a brblala něco o tom, že je to nespravedlivé a že kvantovou fyziku jsme neměli na střední škole. Ale po chvilce jsem se vzpamatovala a snažila se vysvětlit, co si o tom myslím.

Pozorování a zvídavost

Prvním krokem k aktivnímu učení je pozorování a zvídavost. V naší mozkové kůře se nachází neurony zvané zrcadlové. Tyto neurony nám umožňují napodobovat a učit se od druhých. Víte, že děti jsou geniálové v napodobování a učení? Je to proto, že v jejich mozkové kůře je mnohem více aktivních zrcadlových neuronů. Taková málo známá věc, že?

Poznávání prostředí

Věděli jste, že jedním z klíčů k efektivnímu učení je znát své prostředí? Když se dobře cítíme a máme v klidu, naše učení je mnohem efektivnější. Tedy, pokud vás někdo ruší (třeba takový manžel, který po vás chce explainaci kvantové fyziky), je lepší se přesunout do jiné místnosti nebo si nasadit sluchátka s tichou hudbou.

Využití moderních technologií

Jednou z úžasných výhod 21. století je, že máme snadný přístup k informacím a na dosah ruky bezpočet zdrojů k učení. Internet nám nabízí nejen informace, ale také zvukové a vizuální materiály, které nám mohou pomoci lépe porozumět danému tématu. Například YouTube má celou řadu vzdělávacích kanálů a webů věnovaných různým tématům od historie po umění.

Nástroje pro zefektivnění učení

Existuje celá řada nástrojů, které nám mohou pomoci zefektivnit náš proces učení. Jeden z nich je technika známá jako Pomodoro. Tato technika spočívá v tom, že se učíme po dobu 25 minut a poté si dáme 5 minut pauzu. Dobrou zprávou je, že k využití těchto nástrojů nepotřebujeme nic jiného než časovač na mobilu nebo počítači.

Motivace a odhodlání

Motivace a odhodlání jsou dalším klíčem k efektivnímu učení. Když nám chybí motivace, je těžké se soustředit a učení se stává prací. Proto bychom si měli vybrat téma, které nás zajímá, a nastavit si krátkodobé i dlouhodobé cíle. A nezapomeňte odměnit se za dosažené úspěchy.

Opakování je matka moudrosti

A konečně, pochopitelně, opakování je matka moudrosti. Bez opakování není žádný druh učení účinný. Opakování je to, co nám umožňuje ukládat informace do dlouhodobé paměti. Takže když se příště budete učit něco nového, nezapomeňte si to o několik dní později opakovat. Jako bonus – opakování je vynikající způsob, jak se připravit na test nebo zkoušku.

Takže - chcete-li se efektivně učit, musíte být motivovaní a odhodlaní. Musíte znát své prostředí, využívat moderní technologie a nástroje, opakovat naučené a být pozorovatelé. A pokud se vám stane, že vás manžel požádá o výklad kvantové fyziky, nezoufejte. Najděte si YouTube video a dejte mu krátký seminář. Bude překvapený a kdo ví, třeba se něco nového naučí také. Učení je zábava, tak se ujistěte, že ji využíváte naplno.

Sdílet:

Napsat komentář