================================================== -->
blog

Anglické jazykové mamuty

V našich končinách jsme zvyklí na slova jako 'nejzneužívanější' nebo 'nejnepřístupnějším', která se v zápase o co nejdelší slovo skvěle umisťují, ale jaké rébusy nám může předložit angličtina? Představte si chytře namluvení zpěvavý titáni, kterými jsou anglická slova neobyčejné délky. Zatímco ve škole nám často prezentovali 'antidisestablishmentarianism' jako nejdelší slovo, opomenuli nám říct, že ve světě jazykových kolosů to je pouze špička ledovce.

Výzkum nejdelších anglických slov je fascinující cesta, která nás provede nejen slovními krasojízdami, ale i složitými medicínskými termíny a technickými pořady písmen, která mnohdy vyvolávají otázku, zda jsou vůbec skutečná. Abychom se trochu zorientovali, je třeba si říci, že v angličtině existuje rozdíl mezi nejdélším publikovaným slovem a nejdélším slovem, které je možno považovat za součást standardního jazyka.

Vedle toho musíme vzít v úvahu i různé 'technické' terminy, obzvláště ty, které vznikají v oblasti chemie, kde molekulová nomenklatura dokáže vyrobit opravdové lingvistické monstrum. Ve světě můžeme najít i názvy, jako je příkladně Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch - název vesničky ve Walesu, který se vyslovuje tak, jak se píše, a nenechá nikoho na pochybách o vynalézavosti lidí, když jde o pojmenovávání míst.

Vytvoření rekordmanů

Mluvíme o slově, které obsahuje 189,819 písmen a zabere vám více než tři hodiny, pokud ho budete chtít vyslovit od začátku do konce. Tímto slovem je chemický název pro titanový proteín zvaný 'titin', který je nejdelší známý protein. A jeho chemický název? Jde o monstrózní posloupnost písmen, která mimo jiné zahrnuje tisíce opakujících se 'methionyl' a 'leucyl'. Nicméně, není to slovo, které byste nalezli v běžném prostředí. Dokonce i ve vědeckých publikacích je tato forma názvu považována za spíše technickou kuriozitu než skutečnou nutnost.

Podobně dlouhé a technické pojmy najdeme i v lékařství. Například pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis, což je název pro onemocnění způsobené vdechnutím jemného vulkanického prachu. Toto slovo má 45 písmen a v překladu znamená 'nemoc z ultra mikroskopických částic křemičitého prachu z vulkanů'.

Někdy se však může zdát, že podobné slovní zkratek slouží více k dodání puncu vědecké důslednosti a detailu, než ke skutečnému zdokonalení komunikace. Přesto není pochyb o tom, že taková slova vzbuzují zájem a obdiv, ať už pro jejich jedinečnost nebo tajemno zaplétání písmen v nekonečných kombinacích.

Zkratky a technická revoluce

V moderní době se také setkáváme se zkratkami, které se snaží oproti těmto titánům jít opačným směrem - usilují o jednoduchost a snadnou výslovnost. Z 'WWW' (World Wide Web) přešla většina uživatelů na prosté 'web', a technické pojmy jako 'laser' (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) či 'radar' (Radio Detection And Ranging) jsou dnes tak běžné, že si již mnohdy ani neuvědomujeme, že jsou zkratkami.

Vzestup technologie přináší i nová slova a především zkratky. Mezi trendy ve zkracování slov patří třeba 'AI' za 'artificial intelligence' (umělá inteligence), nebo 'IoT' za 'Internet of Things' (internet věcí). Tyto zkratky mají to společné, že poskytují rychlý a efektivní způsob, jak se vyjádřit o poměrně komplexních konceptech, aniž by bylo nutné vypouštět dlouhá technická slovní spojení.

Ačkoli se zkratky a akronymy stávají stále více běžnými pro vyjadřování komplikovaných ideí, málokterý z nás by si troufl tyto pojmy vypouštět ve své celé původní podobě v každodenní konverzaci. Avšak právě tato tendence k zjednodušení a zefektivnění jazyka je příznačná pro naši dobu a něco, co by mohlo v budoucnu posunout hranice toho, co považujeme za 'nejdelší' slovo.

Tipy na zapamatování dlouhých slov

Nakonec samozřejmě nemůžeme opomenout několik rad, jak si poradit s těmi lingvistickými molochy, které se nám přeci jen občas dostanou do ruky. Nebojte se rozdělit slova do menších částí, hledejte v nich menší slova nebo známé kořeny, které vám usnadní zápaměť a porozumění.

Jednou z takových technik je mnemotechnika, která umožňuje asociovat určité části slova s příběhem nebo obrázkem. Tímto způsobem si můžete pomoci zapamatovat i velmi složité termíny nejen v angličtině, ale i v jakémkoli jiném jazyku. Na správnou dávku trpělivosti a opakované procvičování není ovšem nikdy radno zapomínat, stejně jako na vůli svěřit se do rukou nekonečného jazykového dobrodružství s Maxem a Mínou u nohou, když si večer pročítám encyklopedie.

Sdílet:

Napsat komentář