================================================== -->
blog

Úvod do německých pozdravů

Vítejte v cestě po fascinujícím světě německých pozdravů! Myslím, že pokud se chystáte na cestu do Německa nebo se chcete učit německy, je nezbytné si osvojit základní německé pozdravy. Jako cestovatelka a jazyková nadšenka Lenka, jsem si vychutnala tuto cestu po Německu a dobrodružství poznávání nových slov a frází. Doufám, že tento článek vám poskytne ucelený pohled na to, jak správně zdravit v Německu, a zároveň přidá několik zábavných faktů a postřehů.

Základní německé pozdravy

Jak už asi tušíte, v Německu není proces zdravení tak jednoduchý jako doma. Jde o mnohem více než jen o rychlé "Ahoj" a "Dobrou noc". Ať už jste na návštěvě v Berlíně, Mnichově, nebo třeba jen na nákupu v německém obchodě u nás, měli byste umět pozdravit v němčině.

Možná si řeknete: "Lenka, vždyť na to je Google Translate!" Ale vězte, že zkušenost a interakce s místními je něco, co žádný překladač nahradit nemůže. Chcete-li skutečně pochopit a cítit německou kulturu, musíte se naplno ponořit do německého jazyka, a k tomu patří i zdravení.

Německý pozdrav podle času dne

Jednou z prvních věcí, kterou musíte vědět, je, že zdravení se v Německu mění podle času dne. Ráno se řekne "Guten Morgen", odpoledne "Guten Tag" a večer "Guten Abend". Noční pozdrav je "Gute Nacht", ale ten se používá spíše jako rozloučení před odchodem na odpočinek.

Takže pokud jste ranní ptáče, připravte se na přání "Guten Morgen" všem kolem sebe. Ale pokud jste jako já a nejste ráno tak upovídaní, stačí se naučit "Moin" nebo "Moin Moin", což je regionální varianta pozdravu dobré ráno, kterou jste možná slyšli v severním Německu.

Přátelské německé pozdravy

Co by byla návštěva v jiné zemi bez poznání místních a navázání nových přátelství, že? Když se budete chtít pozdravit s přáteli, řekněte "Hallo". Je to neformální a přátelský pozdrav, který můžete použít téměř kdykoliv a kdekoliv.

Pokud jste ve společnosti blízkých přátel, můžete se rozhodnout pro trochu více familiární pozdrav a říci "Hi" nebo "Hey". Ale pamatujte, že toto jsou velmi neformální pozdravy a měli byste je používat jen v případech, kdy se cítíte opravdu pohodlně s těmi, s kými mluvíte.

Formální německé pozdravy

Na druhé straně spektra máme formální pozdravy. Tyto pozdravy jsou pro situace, kdy mluvíte s nadřízeným, starším člověkem, nebo prostě kdykoliv, kdy potřebujete vyjádřit respekt. Standardní formální pozdrav je "Guten Tag", který můžete bezpečně použít ve většině situací.

Jestliže chcete být opravdu jistí, že dodržujete veškeré pravidla etikety, použijte "Herr" nebo "Frau" následované příjmením osoby, které se zdravíte. Příkladem může být "Guten Tag, Frau Schmidt". Může to znít formálně, ale v Německu je to běžná praxe.

Zvláštní německé pozdravy

Jestli něco miluji na cestování a učení se novým jazykům, je to objevování jedinečných frází a slov, které nelze přeložit do jiných jazyků. Němčina má několik těchto zvláštních pozdravů, které můžete přidat do své německé slovní zásoby.

Moje oblíbená je "Servus", což je pozdrav používaný v jižním Německu a Rakousku a může znamenat ahoj nebo sbohem. Dalším je "Grüß Gott", což je tradiční bavorský pozdrav a znamená doslova "Bůh tě pozdravuje". Pokud budete cestovat po Bavorsku, určitě se vám tento pozdrav hodí!

Und...Fertig!

A tak máme Německo a jeho pozdravy na dosah! Naučili jsme se, jak je kdy a kde použít, a dokonce jsme se dozvěděli i několik zvláštních pozdravů. Doufám, že vám tyto informace pomohou lépe porozumět německé kultuře a budou vám užitečné při vaší další návštěvě Německa.

Ale pamatujte, i když němčina může být někdy složitá (a můžete se cítit trochu ztraceni), nejde o to být perfektní. Jde o to cítit se pohodlně, když mluvíte, a mít chuť komunikovat a učit se. A pokud vám něco unikne, nezoufejte. Němci jsou velmi trpěliví a vstřícní, pokud vidí, že se snažíte naučit jejich jazyk. Takže si to užijte a nebojte se udělat chybu. Vždyť právě tak se nejlépe učíme, že?

Sdílet:

Napsat komentář