blog

Vstup do světa anglické konverzace

Stát se suverénním v mluveném projevu v angličtině je jako projít cestou plnou malých objevů. Důležité je si ujasnit, že každá nová věta a slovo je krokem vpřed. Zvyk zmínit se každodenně v anglickém jazyce je tím nejpřirozenějším způsobem, jak toto dovednost zlepšit. Max sice anglicky nerozumí, ale procvičovat s ním základní fráze během našich procházek je skvělý způsob, jak do konverzace dostat plynulost.

Trend je jasný – od analogových jazykových kurzů přes online platformy až po osobní lektory přes Skype či Zoom. Důležité je najít to, co nejlépe vyhovuje stylu učení každého jedince. A to v dnešní době nabízí obrovské množství možností a nástrojů.

Jazykové schopnosti se neustále vyvíjejí spolu s technologiemi vyučování. Můj vlastní přístup k vyučování speakingu byl ovlivněn především praktickou aplikací jazyka a neustálým sebezdokonalováním, a to i mimo strukturovaný kurz.

Nejde jen o množství slovíček, které znáte, ale především o to, jak je umíte použít v běžné konverzaci. Mína, naše šedá kočka, není příliš velkým fanouškem, když na ni mluvím anglicky, ale má to své výhody. Je to spontánní, a často vtipná, praktická cvičení.

Zkušenosti z každodenního života

Ono totiž věřte, že i obyčejné cesty do práce nebo nákup v obchodě jsou skvělou příležitostí, jak mluvení v angličtině trénovat. Jak často se stává, že pocvičíte objednávku v kavárně anglicky? Nebo se pokusíte vysvětlit cestu turistům? Ano, i v Plzni se najde spousta příležitostí. Stačí jen být otevřený a nebojácný.

Skvělou praxí je také hledání Meetupů nebo jiných sociálních skupin, kde se lidé scházejí za účelem mluvení v angličtině. Osobní zkušenost mluví jasně – čím víc člověk mluví, tím se mu mluvení v daném jazyce zlepšuje. A vylepšování vlastní výslovnosti či gramatiky je pak o to příjemnější, když to probíhá v přátelském a podporujícím prostředí.

Nezapomínejte na to, že komunikace není jen o slovech, ale také o neverbální složce. Gestikulace, mimika, kontakt s posluchačem – to vše hraje v roli mluveného projevu nezastupitelnou roli. Když jsem se učil, viděl jsem, jak gesta obohacují komunikaci, a naučil se je efektivně využívat.

Moderní technologie ve službách výuky

Žijeme ve světě, kde je možné mít přístup k jazykovým aplikacím a programům prakticky kdykoliv a kdekoli. Aplikace jako Duolingo, Babbel nebo Rosetta Stone nabízejí cvičení zaměřená přímo na speaking. Využívají rozpoznávání mluveného slova a umožňují vám nahrávat a poslouchat vaši výslovnost.

Pro mě osobně se ukázal být nesmírně užitečným Tandem, kde můžete konverzovat s rodilými mluvčími přímo z pohodlí vašeho domova. To je obrovský skok vpřed oproti tradičním metodám, kdy si musíte hledat spolužáky nebo lektory fyzicky. Jsem si jistý, že i vy objevíte aplikaci nebo platformu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Taktéž nesmírně populární se staly jazykové výměny, kde se sejdou dva lidé, každý mluvící jiným jazykem, a pomáhají si navzájem se zdokonalovat. Jsem vděčný za každou takovou možnost, neboť nejlepším učitelem je praxe a nejlepší praxe je ta, kdy mluvíte s rodilým mluvčím.

Výzkumy ukazují, že technologie neslouží pouze jako doplňkový nástroj, ale může být středobodem učení. Využívání VR (virtuální reality) k simulaci realistických konverzačních situací se stává běžnou praxí a já již nemohu čekat, až si tuto technologii vyzkouším i já.

Sebeorganizace a stanovení cílů

Často se setkávám s tím, že lidem chybí motivace k pravidelné praxi mluvení. Zde přichází na řadu umění sebeorganizace. Stanovte si reálné cíle a snažte se jich držet. Ať už je to mluvení s rodilým mluvčím jednou týdně nebo 10 minut denně strávených s aplikací zaměřenou na speaking.

Jsou dny, kdy máte plno práce, a právě proto je dobré mít plán. Já si rád například určuji „anglickou středu“, kdy se celý den snažím mluvit, psát a dokonce přemýšlet v anglickém jazyce. Je to výzva, ale i zábava a s každým týdnem je to snazší a snazší.

Nesmíte zapomenout, že každá malá úspěch je cenný a motivuje k dalšímu pokroku. Vytvoření si vlastní anglické knihovny, poslech podcastů nebo sledování filmů v originále s titulky jsou dalšími způsoby, jak si jazyk udržet v mysli a učit se mluvenému slovu i nepřímo.

Všimněte si, že při jakékoliv aktivitě v angličtině, byť i sledování filmu, si v mozku vytváříte spojení, která pak při reálném speakingu použijete. A propojení teorie s praxí je bezesporu to nejdůležitější v učení jazyků.

Závěrečné myšlenky a další kroky

Poslední rada zní – nebojte se chyb. Každá chyba je příležitostí se něčemu naučit. Jazykové hrubky dělá každý a je důležité si zachovat pozitivní přístup. Pamatuji si, jak jsem poprvé hovořil s rodilým Angličanem, a má nervozita byla na vrcholu. Ale pochopení a trpělivost mého partnera mě posunula dál, než kdybych zůstal zavřený ve svém strachu.

Otvírání se novým výzvám a příležitostem je klíčem k rozvoji mluveného projevu. Myslete na to, že jazyk je živý organismus, každý den se mění a vyvíjí, stejně jako my. Takže sebezapojení do situací, kde je angličtina nutností, vám umožní růst a zlepšovat se každým dnem.

Ať už se rozhodnete mluvit anglicky se svým psem, kočkou, aplikací nebo s rodilým mluvčím, důležité je neustále si vytyčovat malé cíle a oslavovat každý úspěch. Anglické mluvení může být skvělou dobrodružnou cestou, pokud se nebojíte postavit vlastním chybám a pustíte se do toho naplno. Hodně štěstí!

Sdílet:

Napsat komentář