================================================== -->
blog

Proč je důležité poslouchat angličtinu?

Ach jo, poslech angličtiny – ta nekonečná výzva pro všechny, kteří by se radi zdokonalili v tomto světovém jazyce. Někteří si říkají, že čtení a psaní jim jdou skvěle, ale co se týče poslechu, to je kapitola sama pro sebe. A ono je to opravdu tak. Angličtina není jako čeština, pojďme na to zapomenout hned na úvod. Pro naše sluchově analytické schopnosti je důležité se setkávat s jazykem v jeho živé formě, to znamená v autentických rozhovorech, v písničkách, ve filmech. A to z mnoha důvodů. Prvním a hlavním je, že poslechová praxe nám pomáhá rozumět rytmu jazyka, intonaci a přízvuku. Bez toho bychom měli problém porozumět rodilému mluvčímu, když se s námi rozhodne prohodit pár slov. Angličtina má navíc spoustu dialektů a přízvuků, takže poslechem si můžete rozšířit své jazykové obzory o další zajímavé varianty.

Jak začít s poslechem angličtiny

Máte před sebou obrovskou cestu a nevíte, kde začít? To zní jako já, když se snažím vybrat si, co udělám jako první z dlouhého seznamu úkolů, ovšem v tomto případě jsou osvědčené taktiky, jak se pustit do díla. Prvním krokem by mělo být zjištění, jaký typ učení a poslechu vám nejvíce vyhovuje. Někteří z nás mají raději ticho a klid při poslechu podcastů, jiní naopak nedají dopustit na pozadí rušného města s hudbou v uších. Není to o správné či špatné metodě, je to o to, aby vám to vyhovovalo a bavilo vás to. Můžete začít s poslechem jednoduchých audioknih, nebo pokud toužíte po něčem víc interaktivním, zapojte se do jazykových kurzů, kde poslechová část je neoddělitelnou součástí. Posloucháním anglicky mluveného obsahu v různých formách – od zpráv, podcastů až po filmy a seriály – si můžete pomalu navykat na rozmanité výrazové prostředky.

Angličtina v každodenním životě

A teď ta legrace – jak vlastně vsunout angličtinu do každého probdělého okamžiku, aniž bychom se cítili jako na školní lavičce? Rozhodně to není nemožné. Například sólové aktivity, jako vaření, úklid, či cestování městskou dopravou, umožňují zapojit poslech angličtiny pomocí sluchátek. Jestli se chcete pobavit a učit zároveň, zkuste si přepnout oblíbený seriál do anglického jazyka – i s titulky, nebo ještě lépe, zkuste se na titulky vykašlat úplně. Já občas dokonce poslouchám písničky a snažím se zpívat spolu s nimi. Nedávno jsem se s manželem, Honzou, snažila projít text „Bohemian Rhapsody“ od Queen a uff, to byl zážitek! Ani nepište, jak moc vám to připomíná vaše vlastní pokusy pěvecké kariéry, vím to už dopředu! Jsou to však právě tyhle drobnosti, co nám mohou jazyk osladit a přiblížit ho do reálného života.

Podcasty a YouTube kanály

A teď moje oblíbená část, protože kdo by nechtěl skloubit učení s trochou zábavy, že? Podcasty a YouTube kanály jsou natolik rozmanité, že si každý může najít to své. Ať už máte zájem o cestování, podnikání, vaření nebo třeba kosmonautiku, je zde nepřeberné množství obsahu v angličtině a každý den přibývá víc. Kromě běžného zlepšení poslechových schopností se můžete také učit nová slovíčka v kontextu, což je jedna z nejlepších forem učení. Navíc, když posloucháte někoho, kdo mluví o něčem, co vás opravdu zajímá, je celý proces přirozenější a paměť pracuje na vyšší obrátky. Pokud jde o mě, jedním z mých favoritů je podcast o literatuře, kde se probírají knihy ze všech koutů světa a já se mohu přiučit něco o různých kulturách z pohodlí domova.

Naučné aplikace

Může to znít trochu jako zpátky do školy, ale naučné aplikace mají dnes na poli poslechu angličtiny nezastupitelnou roli. A nebojte, není to žádná suchá pedagogika, ale skutečně interaktivní způsoby, jak se jazyk naučit. Tam, kde mě tyhle aplikace mají, je v interaktivní stránce věci. Hry, kvízy, interaktivní příběhy – jakékoliv moje vzdorovité já, které nechce být vedené na lavičce učení, má tady jako by svoji oázu. Navíc aplikace jako Duolingo nebo Babbel nabízejí poslechové cvičení průběžně aktualizované a přizpůsobené vaší úrovni. Víte, já jsem taková hračička, a toto je ta správná cesta, jak podplatit moje "učící se já", aby spolupracovalo.

Sledování filmů a seriálů

Teď něco pro milovníky Netflixu a HBO – sledování filmů a seriálů v angličtině. Tohle je jedna z nejzábavnějších metod, jak se angličtině naučit. Ode dneška, zapomeňte na to, že se díváte jen pro zábavu. Odteď jste na anglických lekcích! Ale vážně, proměnit sledování filmů a seriálů v poslechový trénink je geniální. Můžete rozeznávat různé přízvuky, učit se slang a hlavně, pozorovat non-verbální komunikaci, která je v jazykovém vyjadřování stejně důležitá. A nebojte se, že si zkazíte zážitek z filmu – jelikož čím víc porozumíte, tím bude sledování zábavnější. Jan se třeba u toho od smíchu válí na zemi, a to je přesně ta atmosféra, kterou chceme! A když už jsme u toho, nebojte se použít titulky v angličtině, abyste lépe chápali slova, která slyšíte. Je to skvělá cesta, jak propojit vizuální a poslechové vjemy.

Angličtina během cvičení

Připravte si sluchátka, protože teď jdeme na sport. A věřte mi, že slepit společně cvičení a poslech angličtiny, to je prostě špička. Když běžíte, zvedáte činky, nebo třeba cvičíte jógu, je to idální čas dát si do sluchátek nějaký anglický podcast nebo audioknihu. Zní to možná bláznivě, ale proč neudělat z rutiny dvě mouchy jednou ranou? Dávám ruku do ohně, že když vás například běhání nebaví, hned jak zapnete něco zajímavého k poslechu, zapomenete, že se vůbec něco snažíte. A jak mě můžete znát, miluju jógové podcasty, kde se probírají filozofie wellness a celkového zdraví. Je to takový můj malý "zen moment" uprostřed zpoceného cvičení!

Jaký obsah poslouchat podle vaší úrovně

Dobře, jste tady, pevně odhodláni zlepšit svůj poslech angličtiny. Ale jaký obsah si vybrat? Chtělo by to něco, co bude akorát na míru vaší úrovní, abyste se nepotápěli v oceánu nepochopení. Pokud jste začátečník nebo se pohybujete někde na úrovni mírně pokročilý, hledejte materiál určený právě pro vás. Existují podcasty, audioknihy a videa, která jsou specializovaně vyráběná pro nižší úrovně a pomalu vás dostanou tam, kam potřebujete. Jen tak mezi námi, mám jednoho známého, který si pustí audioknihu a zároveň ji má před očima v tištěné verzi. Zní to jako šílený multitasking, ale on tvrdí, že to funguje jak svatoušek. A jakmile se budete cítit víc v pohodě s poslechem, můžete přidávat obtížnost. Nechte si poradit, ale čím víc budete poslouchat, tím více budete chápat, ačkoliv to chvilku může trvat. Jen trpělivost, přátelé.

Tvůrčí poslech

A to nejlepší nakonec. Jak říkáme: Tvorba je královna učení! Když jsem byla malá, milovala jsem nahrávat si vlastní rádiové hry na magnetofon (ano, tak dávno to bylo). Dnes při čím dál lepším technologickém vybavení si můžeme vytvářet vlastní poslechové materiály. Například si společně se svými přáteli vymýšlíme anglické dialogy a nahráváme si je. Můžete si také přehrát nahrávku a pokusit se porozumět vlastní výslovnosti, což vám pomůže se zlepšit. Tvorba nám dává kreativní prostor pro hraní se slovíčky a frázemi, které jsme se naučili, a vede nás k tomu, abychom se jazyk opravdu naučili a nejen o něm věděli. Když mě Jan poprvé slyšel, jak si hraji s angličtinou, zamyslel se, jestli nespadl přímo do episody nějakého bláznivého podcastu. Tak uvidíte, jak bude vaše domácnost reagovat na vaši tvůrčí jazykovou válku!

Závěr:

Poslouchání angličtiny se může zdát jako Everest vašich jazykových cílů, ale při správném přístupu a troše zábavy je to výstup plný překvapení a malých osobních vítězství. Integrujte angli

Sdílet:

Napsat komentář