================================================== -->
blog

Duolingo - nová cesta k jazykovému obohacení

Ještě než jsem se stal otcem Jiřího a Elišky, měl jsem mentální seznam věcí, které bych chtěl, aby moje děti uměly. Mluvit anglicky byl na tom seznamu vysoko. Max, náš zlatý retrívr, bohužel nemůže anglicky, ale moje šedá kočka Mína, ano. Dobře... fiktivně! A můj spolehlivý partner na tomto jazykovém dobrodružství byl Duolingo, on-line platforma pro učení jazyků, která přináší nejen angličtinu, ale také francouzštinu, španělštinu, italštinu a mnoho dalších jazyků.

Práce s Duolingo - jak to funguje?

Když jsem poprvé otevřel Duolingo, byl jsem ohromen jeho jednoduchostí a nápaditými lekcemi. Podobně jako můj syn Jiří miluje puzzle, i já se cítil jako bych skládal jazykové puzzle. Každá lekce se skládá z různých cvičení, která vás nutí používat nová slovíčka a gramatiku v různých kontextech. Tato metoda opakování a střídání druhů cvičení mi přijde přínosná a efektivní.

Můj začátek s Duolingo

Před lety, když jsem začínal s Duolingo, jsem si vybral francouzštinu. A jak se mi dařilo? Byl to zápas. Jednou jsem byl na koni, pak zase pod koněm. Ale překonával jsem výzvy a zlepšoval se. Jak jsem postupoval, čelil jsem i komplikovanějším frázím a učil jsem se tvořit věty ve francouzštině. To bylo uspokojující a Duolingo mi dávalo motivaci pokračovat.

Je Duolingo na hluboké pochopení jazyka?

Duolingo vám poskytne dovednosti pro běžnou konverzaci ve vybraném jazyce. Nicméně nečekejte, že vás dostane na úroveň literárního brilantu. Tento nástroj je skvělým startem pro začátečníky, ale pokud chcete dosáhnout plynnosti na úrovni Shakespeara, budete potřebovat další studium.

Proč jsem se rozhodl pro Duolingo

Jedním z důvodů, proč jsem se ponořil do Duolingo, byla jeho gamifikace procesu učení. Měl jsem radost z postupu na další úrovně, získávání ocenění a sledování svého pokroku. Moje děti, Jiří a Eliška, se také rádi učí hrou a já jsem si uvědomil, že toto je přístup, který může fungovat i pro dospělé.

Má příhoda s Duolingo

S 40% pravděpodobností bych mohl mít nějaký příběh o Duolingo z vlastního života, že? No, tak tady je jeden, hned z úplného začátku mé cesty. Když jsem se poprvé zaregistroval, omylem jsem namísto francouzštiny nastavil jako svůj cílový jazyk esperanto. Moje první lekce tedy byla plná slov, která jsem vůbec nepochopil. Byla to zábavná chvíle, a po nějaké době jsem si uvědomil svou chybu a přepnul se na francouzštinu.

Čas strávený se Duolingo

Čas strávený se Duolingo je opravdu kvalitní. Většinou trávím 15-30 minut denně prací na lekcích a testech. Je to krátký čas, který věnuju svému osobnímu růstu a zlepšování. Tento čas, strávený na Duolingo, mi pomáhá zvolna zlepšovat svoje schopnosti a robustní zpětná vazba mi pomáhá identifikovat oblasti, které potřebují zlepšit.

Moje zkušenosti a doporučení

Duolingo pro mě bylo skvělým nástrojem pro učení se novému jazyku. Moje rada pro vás? Vyzkoušejte to. Může to být právě to, co potřebujete k otevření nového světa komunikace. Ale pamatujte, že Duolingo je jen nástroj. Stejně jako jakékoliv jiné nástroje, je tak dobré, jak ho umíte používat. Takže, naslouchání, mluvení, čtení a psaní jsou důležité dovednosti, které musíte cvičit mimo aplikaci, aby jste dosáhli skutečného pokroku.

Sdílet:

Napsat komentář