blog

Zákady německého jazyka: Jak říct "Děkuji"

Jestliže plánujete cestovat do německy mluvících zemí nebo máte v plánu se naučit německy, jedním z nejdůležitějších a nejzákladnějších větví kmene jazykového stromu je umět poděkovat. A pozor, němčina na rozdíl od češtiny nabízí různé varianty, jak vyjádřit svou vděčnost. Takže jak se řekne německy děkuji?

Varianty poděkování v němečtině

V němčině existuje několik způsobů, jak vyjádřit vděčnost. "Danke" je základní a nejběžněji používaná forma, což překládáme jako "Děkuji". Dalšími variantami jsou "Danke schön" nebo "Danke sehr", což bychom přeložili jako "Děkuji moc". A pokud chceme být opravdu galantní, použijeme "Vielen Dank", což znamená "Mnohokrát děkuji".

Složitější verze poděkování

Němčina je známá svou složitostí a tato skutečnost se odráží i v poděkování. Pokud chcete jít o krok dál, můžete použít "Ich danke Ihnen" – což znamená "Děkuji vám". A pokud jste doopravdy vděční, můžete použít "Ich danke Ihnen von ganzem Herzen". Což je doslovně "Děkuji vám z celého srdce".

Zvratné poděkování

Jednou z kouzel německého jazyka je, že poskytuje více možností pro výraz poděkování. Například můžete říci "Bedanke mich" ("Poděkuji si"), což je vlastně zkrácená verze "Ich bedanke mich" ("Děkuji si"). Tato forma je více formální a častěji se používá v oficiálních situacích.

Poděkování na konci dopisu nebo e-mailu

Pokud píšete dopis nebo e-mail v němčině, způsob, jakým poděkujete, se může mírně lišit. Obvykle lze na konci dopisu nebo e-mailu použít frázi "Mit freundlichen Grüßen", což znamená "S přátelskými pozdravy". Ale pokud chcete být opravdu slušní a formální, můžete napsat "Ich bedanke mich im Voraus", což znamená "Děkuji předem".

Kdy poděkování používat?

Jednou z nejdůležitějších částí naučení se jakékoliv nové fráze je vědět, kdy ji používat. Poděkování v němčině je obecně dovolené kdykoli chcete vyjádřit vděčnost – ať už za službu, dárek nebo jen za něčí přítomnost. Ale je důležité vědět, která forma poděkování je odpovídající pro konkrétní situaci.

Neobvyklé způsoby jak říct "Děkuji" v němčině

Kromě běžných frází existují i další, méně konvenční, způsoby, jak vyjádřit díky v německém jazyce. Jedním z nich je "Dich hat der Himmel geschickt", což doslova znamená "Nebe tě poslalo". Je to romantický a lyrický způsob, jak vyjádřit hlubokou vděčnost, a používá se hlavně mezi blízkými přáteli a rodinou.

Můj vlastní zážitek s děkováním v němčině

Pamatujete, že jsem mluvila o tom, že se mohu podělit o příběh z mého života? Tady je jeden z nich. Já jsem si jako teenagerka žádala o stáž v německé firmě a musela jsem napsat motivační dopis. A jak jsem skončila ten dopis? Přesně tak, napsala jsem "Mit freundlichen Grüßen" a pak moje jméno. Nevěděla jsem v tu dobu, že je to takto správné, ale intuitivně mi to přišlo tak vhodné. A víte, co se stalo? Získala jsem tu stáž! Takže ano, správné poděkování může být klíčem k úspěchu!

Závěrem

Naučit se německy děkovat je důležitý první krok k ovládnutí jazyka a to nejen pro vás, ale i pro německy mluvící lidi. Je to způsob, jak ukázat respekt a ocenění. Ať už jste začátečník nebo pokročilý student němčiny, doufám, že vám tento příspěvek pomůže lépe pochopit, jak a kdy používat různé formy poděkování v němčině.

Sdílet:

Napsat komentář