================================================== -->
blog

Úvod ke známé jazykové aplikaci

Duolingo, aha! Každý, kdo se aspoň trochu zajímá o cizí jazyky, o této aplikaci slyšel. Představte si, že v těchto dnech se Duolingo považuje za jednoho z veteránů ve světě jazykových aplikací. Ale jak je to s touto aplikací doopravdy? Kolik svíček by musela Duolingo sfouknout na svém narozeninovém dortu? Než se ponoříme do kroniky Duolinguo, mohu vám prozradit, že od jeho vzniku uplynulo již více než 11 let.

Současně mě baví sledovat, jak se technologie vyvíjejí a jak nás ovlivňují. Je to jako sledovat vlastní domácí mazlíčky, jak rostou a dospívají. Papoušek Radek, kterého mám doma, se například snaží napodobit některé fráze, které pravidelně slyším v Duolinguo a Skořápka... no dobrá, Skořápka to vše přežvykuje ve svém malém světě. Jistě ale chápete, že růst a vývoj jsou kolem nás všude a Duolingo není výjimkou.

Zrození jazykového velikána

Luis von Ahn spolu s Severinem Hackerem založili Duolingo v roce 2011 a od té doby se aplikace stala jedním z nejpopulárnějších zdrojů pro učení se cizím jazykům. Von Ahn přišel s myšlenkou Duolinga po jeho zkušenostech s reCAPTCHA, kterou mimochodem také vytvořil. Původně to byl projekt na Univerzitě v Pittsburghu, ale rychle to vzalo za své a dnes figuruje mezi technologickými jednorožci aplikací pro jazykové vzdělávání.

Příběh Duolinga je fascinující a inspirativní. Von Ahn, pocházející z Guatemaly, chtěl vytvořit aplikaci, která by byla dostupná komukoli s přístupem na internet. Chtěl, aby bylo učení se jazykům zdarma a zábavné, a to se mu povedlo. Na počátku aplikace měla jen několik jazyků, ale dnes? V nabídce máte nespočet jazyků, od španělštiny a francouzštiny až po esperanto nebo klingonštinu. Ano, můžete se naučit i jazyk mezihvězdné rasy z fiktivního světa Star Treku. Není to skvělé?

Jak Duolingo měnilo podobu jazykového vzdělávání

Duolingo radikálně změnilo jazykové vzdělávání. Vzpomeňme si na dobu před Duolingem, kde většina z nás sedávala v lavicích a snažila se naučit spoustu gramatiky a slovíček, což bylo často nezáživné a demotivující. Ale pak přišel von Ahn s jeho geniální myšlenkou a všemu to dalo úplně nový směr. Duolingo využívá gamifikaci. To znamená, že se učení jazyka stává hrou. Postupujete úrovněmi, získáváte odznaky, soutěžíte s přáteli. Můžete se dokonce stát členem klubu, kde se můžete setkávat s lidmi, kteří se učí stejný jazyk.

Je to úplně odlišný přístup od tradičních metod výuky a funguje to! Duolingo pravidelně zdokonaluje svůj algoritmus a přidává nové funkce a kurzy, což udržuje učení svěží a zajímavé. Jako bloggerka v oblasti vzdělávání mohu potvrdit, že tento přístup má obrovský dopad na to, jak dnes lidé přemýšlí o učení se jazyků. Ať je mi odpuštěno za malou poznámkou, ale Antonín - můj milovaný manžel - někdy tvrdí, že díky Duolingu mluvím španělsky častěji než česky. A musí se s tím smířit, protože můj puntíkatý výkon ve španělštině opravdu jen tak neopadne.

Jak se Duolingo začlenilo do každodenního života

Duolingo není prostě jen aplikace, kterou si spustíte, když se nudíte ve frontě v supermarketu. Ne, Duolingo se stalo součástí našeho života. Dá se říci, že se z něj stala taková ta malá rutinní aktivita, která nás každý den provází. Třeba já si ráno, hned po probuzení, zatímco ještě povalím v posteli, otevřu Duolingo a projdu si pár lekcí. A víte co? Lepší start do dne si ani nedokážu představit. Slůvka a gramatika se mi pak motají v hlavě celý den a když pak slyším Radeka, jak jede svou oblíbenou frázi "¿Dónde está la biblioteca?", cítím se jako ve španělském seriálu.

Není to ovšem jen o samotném učení. Duolingo spustilo řadu komunitních funkcí, například Duolingo Events, kde můžete navštívit akce a setkání pořádané v komunitě uživatelů Duolinga z celého světa. To je skvělý způsob, jak procvičit jazyk "naživo" a poznat nové lidi s podobnými zájmy. Já sama jsem se zúčastnila několika takových akcí a musím říct, že je to vždy fantastický zážitek plný nečekaných konverzací a nových přátelství.

Vzdělávací přístup a změny v obsahu Duolinga

Víte, že Duolingo neustále pracuje na tom, aby byl obsah jejich kurzů co nejlepší? A to nejen pro základní jazyky, ale i pro ty méně tradiční. Pracují tam lingvisté, vzdělávací experti a tým nadšenců, kteří vytváří, upravují a testují kurzy na základě zpětné vazby od uživatelů i nejnovějších vědeckých poznatků o jazykovém vzdělávání. Cestování po celém světě může být s touto aplikací o poznání snazší, protože dostanete alespoň základní jazykové vědomosti potřebné pro běžnou komunikaci.

Mám ráda, jak Duolingo přistupuje k novým uživatelům. Pokud jste už nějaký ten jazyk studovali, můžete si udělat umístění zkoušku a aplikace vám zařídí kurz na míru vašim schopnostem. Nejen to, pravidelně vám nabídne krátké testy, aby zjistila, zda se zlepšujete a zda vám aktuální úroveň stále vyhovuje. A samozřejmě, nedávné přidání krátkých příběhů a podcastů do aplikace přináší další rozměr učení, kdy se nejedná jen o suché memorování, ale i o porozumění kontextům a skutečnému použití jazyka. Pro mě to byla změna, která přinesla ještě větší motivaci do mé vlastní jazykové cesty.

Duolingo dnes a pohled do budoucnosti

A kam se Duolingo chystá dále? Dnes se aplikace zdá být na vrcholu své slávy, ale technologie jdou neustále vpřed a vzdělávací metody se vyvíjejí. Co Duolingo dělá velmi dobře, je to, že jde s dobou. Nedávno přidali umělou inteligenci, která vám může poskytnout personalizovanou zpětnou vazbu na vaši výslovnost. To je další skvělá vlastnost, která nám pomáhá zdokonalit se v jazyku, aniž bychom museli vycházet z domu. A s mírou nehodnosti si mohu představit, jak můj Radek bude mít jednoho dne svůj vlastní Duolingo kurz – "Rozumění domácím mazlíčkům"; a všichni budeme sedět upjatě a poslouchat jeho "hádankové" pokřiky.

Jestli je Duolingo budoucností jazykového vzdělávání? Já říkám, že určitě je jednou z klíčových součástí. Jedno je jisté, že i přes všechnu svou historii a úspěchy se učí a vyvíjí dál, stejně jako každý z nás. A už nyní s napětím vyhlížím, co nám Duolingo chystá v následujících letech. Nejspíš bude to cesty vzrušující a plné jazykových poznání.

Sdílet:

Napsat komentář