================================================== -->
blog

Rozhodnutí se naučit anglicky

Jednoho krásného dne, přesně vzato to bylo letos v létě, jsem se rozhodla, že se naučím anglicky. Byla jsem na dovolené v Itálii a uvědomila jsem si, jak moc jsem limitovaná svými lingvistickými schopnostmi. Takže, od toho okamžiku, jsem věnovala svůj čas a energii učení tohoto krásného a užitečného jazyka.

Možná si myslíte, že to je nemožné, že se dospělý člověk nemůže naučit nový jazyk. Ale já vám říkám, není to pravda! S trochou trpělivosti, pevné vůle a správnými nástroji může kdokoli naučit se jakýkoliv jazyk. A dnes, bych se s vámi chtěla podělit o moje tipy a triky, jak se naučit anglicky sám.

Stanovení cílů a plánování

První krok ke každému úspěchu, ať už je to v osobním životě nebo při učení jazyka, je stanovení cílů a plánování. Musíte si jasně definovat, co chcete dosáhnout. Chcete se naučit anglicky kvůli cestování? Potřebujete ho pro práci? Nebo chcete jen rozšířit své obzory a naučit se něco nového? Každý z těchto cílů vyžaduje jiný přístup a jiné nástroje.

Se stanovením cílů přichází i plánování. Představte si, kdy a jak se budete učit. Budete se učit každý den, nebo jen o víkendech? Budete se učit sám, nebo s někým? Jak dlouho budete studovat každý den? To jsou všechno otázky, které si musíte položit předtím, než se pustíte do učení.

Vybíráme vhodné studijní materiály

V dnešní době jsou k dispozici stovky, ne-li tisíce, různých studijních materiálů pro anglický jazyk. Od tradičních učebnic a slovníků, přes online kurzy a aplikace, až po filmy a písničky v angličtině. Je na vás, které z nich si zvolíte. Ale pamatujte, musíte si vybrat materiály, které vám nejlépe vyhovují a které se vám líbí, protože se tak budete učit mnohem efektivněji.

Moje osobní rada, jako člověk, který se sám učí anglicky, je začít s jednoduchými materiály a postupně přecházet k těm náročnějším. Například můžete začít s dětskými knihami v angličtině a postupně přecházet na romány pro dospělé. Stejně tak můžete začít s písničkami a přejít na filmy a seriály.

Praktické tipy a triky

Nyní bych chtěla sdílet několik praktických tipů a triků, které mě osobně pomohly při učení anglického jazyka. První z nich je, že když se učíte nové slovíčko, nesnažte se ho naučit zpaměti. Namísto toho se pokuste pochopit jeho význam a kontext. Můžete si dokonce vymyslet vlastní příběh nebo asociace s tímto slovem, které vám pomohou si ho zapamatovat.

Druhý tip je spojený s výslovností. Angličtina má spoustu slov, která se vyslovují jinak, než jak jsou napsaná. Může to být velmi matoucí, obzvláště pro začátečníky. Doporučuji vám využít online nástroje a aplikace, které přehrávají výslovnost slov. Také si můžete najít nativního mluvčího a požádat ho, aby vám pomohl.

Studium s pomocí technologií

Technologie hrají důležitou roli v učení angličtiny. Můžete využít různé online kurzy, aplikace a webové stránky, které nabízejí nejen studijní materiály, ale také interaktivní cvičení, testy, hry a mnoho dalšího. Některé z nich jsou placené, ale existuje i spousta bezplatných zdrojů.

Já osobně používám aplikaci Duolingo, která mi velmi pomáhá. Je intuitivní, zábavná a nabízí širokou škálu témat a úrovní. Také mi ale pomáhá sledování YouTube videí v angličtině. Existuje spousta kanálů zaměřených na výuku anglického jazyka, které jsou vysoko kvalitní a užitečné.

Pamatujte, že chyby jsou součástí procesu

Jedna věc, kterou jsem se naučila během svého vzdělávacího procesu, je, že chyby jsou nevyhnutelné a dokonce nezbytné. Nevěřte lidem, kteří vám říkají, že byste se měli vyhnout chybám za každou cenu. Naopak, měli byste je považovat za příležitosti k učení. Když uděláte chybu, nezoufejte. Místo toho se pokuste pochopit, proč jste chybu udělali a jak to můžete příště napravit.

Chyby jsou také znamením, že se snažíte a pokračujete vpřed. Je to způsob, jak posunout své hranice a vyjít ze své zóny pohodlí. Takže příště, když uděláte chybu, usmějte se na ni a poděkujte jí, že vám dala šanci se něco nového naučit.

Trénujte sám sebe i s ostatními

Poslední, ale nikoli nejméně důležitý bod je trénink. Jak se říká, praxe dělá mistra. Učení jazyka není výjimkou. Budete muset hodně cvičit a mnoho času věnovat studiu. Ale nezapomeňte, že nejlepší trénink je ten, který je zábavný a uspokojující.

Nechte se inspirovat okolím, čtěte knihy v angličtině, sledujte americké filmy bez českých titulků, poslouchejte anglicky mluvící hudbu a samozřejmě, mluvte s rodilými mluvčími!

Vím, že to všechno může znít jako hodně práce, ale věřte mi, je to stojí za to. Angličtina je klíčem k celému novému světě zábavy, přátelství, práce i cestování. Takže se nebojte a puste se do toho s veškerou vášní, kterou máte. A pamatujte, učení je cesta, ne destinace. Takže si ji užijte!

Sdílet:

Napsat komentář