Poslechy neboli „listening“ patří k jedné z náročnějších disciplín, které by měl student jazyka zvládnout. Porozumění mluvenému slovu hraje důležitou roli, ať už se jen snažíte porozumět zpravodajské relaci, nebo se potřebujete z hlášení dovědět, ze kterého nástupiště vám odjíždí vlak.

Správné zvládnutí poslechů je zároveň nutným (a snad ne nudným) předpokladem k dosažení správné výslovnosti.

Pokud navštěvujete jazykový kurz, pravděpodobně budete mít dostatek příležitostí k procvičení poslechů přímo na hodině. Součástí některých učebnic je CD s nahrávkami, které doplňují jednotlivá cvičení. Prvním krokem je tedy zopakování poslechových cvičení, která jste prošli na hodině. Pokud se vzděláváte sami, máte také mnoho možností. Internet je plný poslechových cvičení. Odkazy na ně naleznete na konci článku.

Je důležité zvolit poslechové cvičení odpovídající vaší úrovni. Nemá cenu si výuku znechutit použitím příliš obtížné nahrávky. Pokud máte možnost, poraďte se o výběru textu s lektorem.

Ideální je situace, kdy máte k dispozici poslech a také přepis (transcript). Pak můžete snadno začít tak, že si budete několikrát přehrávat zvukovou stopu a zároveň sledovat anglický text.

Projděte si takto několik nahrávek odpovídající úrovně a ty pak noste neustále s sebou v MP3 přehrávači, v autě apod. Pak je můžete jednoduše poslouchat během dne a vnímat je podvědomě. Tyto krátké texty můžete proložit oblíbenými písničkami v angličtině. I v případě písniček doporučuji začít tak, že si opatříte jejich text (lyrics) a přečtete si ho a případně přeložíte neznámá slovíčka a spojení, abyste měli představu, o čem se v písničce zpívá.

Tréninkem poslechu v cizím jazyce se naučíte správně vnímat rytmus jazyka a zároveň dojde ke zlepšení vaší výslovnosti.

Co se týká tempa výuky, snažte se postupovat pravidelně a po menších krocích. 10 minut poslechu každý den vám dá více než hodina jednou týdně.

Jakmile získáte větší jistotu, můžete zkusit cvičit porozumění mluvenému slovu při sledování filmů či seriálů. Výhodou seriálu je, že jednotlivé epizody trvají 45, případně jen 20 minut, takže se nemusíte soustředit tak dlouho jako v případě filmu. Ať už sledujete film nebo seriál, začněte nejdříve s anglickým zněním s titulky. Pokud si zcela nevěříte, použijte české titulky. Až získáte větší sebejistotu, můžete použít anglickou verzi titulků.

Vhodným seriálem pro mírně pokročilé je například IT Crowd. Při sledování seriálů a filmů v televizi nebo na počítači doporučuji místo reproduktorů použít sluchátka (alespoň pro začátek). Díky sluchátkům vás nebude rušit okolí a vy se budete moci plně soustředit. Později můžete svůj oblíbený pořad sledovat bez sluchátek – v reálných situacích také nebudete mít možnost poslouchat mluvčího zcela nerušeně.

Mírně a středně pokročilí studenti mohou při cvičení poslechů využít takzvané podcasty. Těm se budeme věnovat v některém ze samostatných článků.

Shrnutí

1) Začněte s poslechem a čtením přepisu najednou.
2) Využívejte doprovodné nahrávky k učebnicím, které již používáte.
3) Poslouchejte písničky a opatřete si jejich text.
4) Sledujte anglické filmy a seriály s titulky (českými, případně jen anglickými). S odstupem času se ke starším epizodám vraťte a titulky vypněte.

Zdroje pro trénink poslechů

Anglické poslechy pro začátečníky:
www.talkenglish.com/Listening/ – Poslechová cvičení pro začátečníky

Anglické poslechy pro pokročilejší:
www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english – Poutavé anglické podcasty s přepisy.
www.ted.com – Záznamy přednášejících na konferenci TED, která se skládá se z krátkých přednášek, nazývaných TED Talks, na které jsou pozváni zajímaví hosté z mnoha oblastí vědy, techniky, kultury, umění, zábavy, politiky, byznysu nebo například vzdělávání. Záznamy jsou opatřeny titulky v různých jazycích, u některých jsou obsaženy i české titulky.
Ukázka:

Filmy a seriály – například komediální seriál IT Crowd z prostředí týmu IT podpory.Anglické poslechy pro různé úrovně: www.esl-lab.com – Obrovské množství poslechových cvičení rozdělených podle úrovní.

V případě, že upřednostňujete klasické učebnice s CD, můžete si vybrat z nabídky internetového obchodu AJSHOP.

Pokud máte vlastní tipy k tréninku poslechů v angličtině či jiných cizích jazycích, budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích níže nebo na profilu na Facebooku.