Jednou z disciplín potřebných ke zvládnutí studia jazyka je čtení a porozumění psanému textu (reading). Ve srovnání s poslechy je čtení výrazně jednodušší v tom, že nezávisí na nářečí, které mluvčí používá, ani na rychlosti, s jakou mluví. Při čtení se navíc můžete vracet a přečíst si text opakovaně, dokud mu neporozumíte.

Čtení cizojazyčných textů vám pomůže nejen upevnit a oprášit znalost stávající slovní zásoby, ale zároveň lépe vstřebat použití gramatických jevů, se kterými se setkáváte na hodinách. A ve výsledku vás určitě potěší, když si zvládnete přečíst aktuální novinový článek nebo jiné důležité informace.

Čtení cizojazyčných textů slouží také jako výborný nástroj rozšiřování slovní zásoby. Pokud v textu narazíte na doposud neznámá slovíčka, nemusíte zoufat ani rychle sahat po slovníku. V mnoha případech dokážete význam odvodit z kontextu ostatních slov, takže stačí, když si svou domněnku ve slovníku pouze ověříte. Slovíčko vám zůstane v paměti mnohem déle, pokud na jeho význam přijdete sami.

Texty na Internetu

Na Internetu naleznete spousty cizojazyčných textů. Problém je v tom, že k porozumění většině z nich potřebujete vyšší znalost jazyka. Na tomto místě budu postupně přidávat odkazy na užitečné weby s texty a zaměřím se zejména na texty, které využijí i začátečníci.

News in Levels

Web News in Levels obsahuje krátké zprávy, každá má tři varianty úrovní, můžete začít s úrovní Level 1. Výhodou je, že všechny zprávy jsou také namluvené, takže si je při čtení můžete i poslechnout. Některé zprávy z úrovně 1 by měli zvládnout i studenti, kteří s angličtinou začali teprve nedávno.

Pro absolutní začátečníky je zde i úroveň 0, která obsahuje jen fotografii s popisem: http://www.newsinlevels.com/level-0/easyenglishnews/

Breaking News English

Web Breaking News English zaměřený na aktuální zpravodajství, který nabízí zprávy v několika úrovních a navíc je doplňuje o cvičení, díky kterým se lépe seznámíte s použitou slovní zásobou.

Breaking News English: https://breakingnewsenglish.com/

Anglicky psané knihy

Dalším zdrojem je zjednodušená četba. Jde o klasické knihy, které byly převyprávěny tak, aby je dokázali číst i studenti, jejichž slovní zásoba je omezená.

Zjednodušenou četbu můžete zakoupit například zde: www.booktook.cz/c/jazyky/anglictina/beletrie/zjednodusene-cetby/

Anglickou beletrii si můžete pořídit například zde: www.booktook.cz/c/jazyky/anglictina/beletrie/